óvatosan, sok a spoiler

filmkép

SZÁSZ Attila, Félvilág [2015]

2016. április 17. - Urbán Dávid

Nem vagyok benne biztos, hogy ez a film szólt valamiről. Vannak ugyan szereplők, akik többször és funkcióazonosan jelennek meg a vásznon, és a funkciójuk különbözőségéből adódóan szituációk is vannak, ám cselekmény nincs. [Rózsi és Elza valaha barátnők voltak, és Rózsi támogatta Elzát, mostanra…

Tovább

ZOMBORÁCZ Virág, Utóélet [2014]

A film alapötlete: a fiú halott apja két világ közt megrekedt szellemét segíti át az örökkévalóságba. Teljesen biztonságos ötlet. Önmagában nyílván kevés, ezért rá kell tapasztgatni fel-felvillanó „mellékszálakat”, hogy ti. az esperes – aki természetesen nem ért a lélek dolgaihoz – agyaggalamb…

Tovább

Jan PINKAVA, Geri’s game [1997]

Cseh születésű rendező Oscar-díjas animációs rövidfilmje. Intelligens. Idős ember magában sakkozik; hogy izgalmasabb legyen, az ellenfelét is eljátssza. Az ellenfél gonoszkodó, kegyetlen, és tarol. Szépen ábrázol egy öregkorig hordozott, személyiséggé dagadt, sőt önazonosságig beépült agresszort.…

Tovább

Andrej TARKOVSZKIJ, Solaris [1972]

Ha én érkeznék egy űrállomásra, és senki nem fogadna, lehet, hogy nem tartanám fontosnak, hogy bekopogjak az irodába, mielőtt benyitok. A Solaris egyedüli támadása a lelkiismeret megelevenítése. Chris(!) ugyan szenved miatta, de hagyja, szereti, és úgy tekint rá, mint emberre; nem pszichológiai…

Tovább

Tom McCARTHY, Spotlight [2015]

Tárgyához képest meglepően higgadt film. Abban van némi részrehajló tipizálás, hogy az újságírók szórt fényben, világos (hogy azt ne mondjam, elsőáldozós) ruhákban, szerény igényű, családias környezetben, az egyháziak luxusban (limuzin, bőrkanapék, jótékonysági bál) vannak ábrázolva; ill. a „jó”…

Tovább

Peter DOCTER, Ronnie Del CARMEN, Inside Out [2015]

Oscar-díjas animációs film. Írták: Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley. Az alapvető érzelmek, vágyak egy személyen belüli működését, konfilktusát ábrázolja. Miként készteti cselekedetre az embert a derű, a bánat, a félelem, a düh és az undor. Az emlékek színezete azon múlik, melyik…

Tovább

Carol REED, The Third Man [1949]

Graham GREEN pedánsan megírt drámájából: egy jól nélkülözhető munka. Az első percekben egy narrátor vezeti föl a történetet: a háború utáni, három különböző nyelvet beszélő négy rendőri felügyeletre osztott Bécsről, a fekete piacról… és ennyi. Igazából csak képbe kell hozni a nézőt a helyszínről;…

Tovább
süti beállítások módosítása